wtorek, 22 styczeń 2019
< >

Hotel Sara** Dom Weselny

48 miejsc noclegowych, 2 sale bankietowe, profesjonalny DJ

Pensjonat Hexe

20 miejsc noclegowych, sala konferencyjna, smaczna kuchnia polska i włoska

Szkolne Schronisko Młodzieżowe

49 miejsc noclegowych, oferta wycieczek, przewodnik

Pokoje gościnne CKSiT

32 miejsca noclegowe, sala widowiskowa i szkoleniowa, PIT

Agroturystyka "Łopusze"

13 miejsc, Rekomendacja PFTW - Kategoria **

Agrorturystyka "Pod Lasem"

10 miejsc, Rekomendacja PFTW - Kategoria **

Agroturystyka "Agro-Bella"

10 miejsc, Rekomendacja PFTW - Kategoria **

Położenie

1 KamionnaRegion nazwany Doliną Sanki to obszar obejmujący administracyjnie dwie gminy: Trzciana i Żegocina.  Gminy Trzciana i Żegocina  znajdują sie na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielicko-Wiśnickiego, a najbliższym szczytem tego pasma górskiego jest góra Kamionna-805m.n.p.m. Największy ciek to płynący przez obie gminy, przez miejscowości: Rozdziele  Żegocina, Łąkta Górna i Dolna oraz Trzciana, Potok Sanecki, zwany też Sanką.

Większa część gminy Trzciana leży na obszarze Pogórza Wiśnickiego. Krajobraz typowy dla pogórza – łagodne stoki o wysokości do 390 m n.p.m., poprzecinane licznymi potokami spływającymi z obu stron do rzeki. Potoki te często tworzą strome jary, zwykle zadrzewione na całej długości. Skrajny, południowy obszar gminy (część wsi Kamionna) należy do Beskidu Wyspowego. Są to północne, w górnej części całkowicie zalesione stoki Kamionnej (801 m n.p.m.) i Pasierbieckej Góry – (764 m n.p.m.)

Gmina Żegocina  ma charakter bardziej miejscowości górskiej – położona jest w ciasnej dolinie Potoku Saneckiego oraz na stromych zboczach najdalej na północ wysuniętych (w części zachodniej) wzniesień Beskidu Wyspowego: Łopusza Zachodniego (661 m n.p.m.) i góry Kamionna (801 m n.p.m.) Z przeciwnej strony ograniczona jest stromym i zalesionym wzniesieniem Żarnówki (449 m n.p.m.), należącej już do Pogórza Wiśnickiego.

DSC 0030Dolina Sanki to obszar na którym spotkamy drewniane kościoły z najcenniejszym XVI w. Kościołem p.w. św. Jakuba w Rozdzielu, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Ważne i warte zobaczenia  świątynie w tym regionie to: kościół parafialny p.w. św. Mikołaja w Żegocinie, kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kamionnej oraz kościół  p.w. św. Małgorzaty w Trzcianie i kaplica "Pod Lipami w Rozdzielu" p.w. Niepokalanego Serca N. P. M.
Poza kościołami znajdziemy tutaj cmentarze z I wojny światowej, kapliczki, figury, krzyże, stare chałupy i parki podworskie, które są materialnym świadectwem historii i kultury tego obszaru. Rozmieszczenie tych obiektów w górskiej scenerii Beskidu Wyspowego, wśród łąk i lasów  sprawia że jest to teren odwiedzany przez turystów spragnionych kontaktu z naturą, ciszy, czystego powietrza i estetycznych doznań jakich dostarczają tutejsze krajobrazy. 

Dolina Sanki to kraina wolna od hałasu i tłoku  znanych ośrodków turystycznych, wymarzona  do spacerów, wycieczek rowerowych i górskich, biwakowania, plenerów fotograficznych, turystyki konnej,  "białego szaleństwa" na nartach i sankach.

Atutem regionu jest wspaniała naturalna wiejska żywność, którą można kupić w gospodarstwach agroturystycznych iniemal u każdego gospodarza. Turyści wyjeżdżają stąd z koszykami pełnymi jajek, mleka, miodu, swojskich wędlin, jabłek, śliwek, pomidorów, ogórków i innych warzyw i owoców. 
Wszystko to sprawia, że warto odwiedzić ten region usytuowany kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa, w którym pola Pogórzy łączą się z łąkami i lasami gór Beskidu, w którym rytm życia i pracy wyznaczają tradycja religijna i prawa natury.

Wirtualna wycieczka - zobacz panoramę gminy Żegocina http://zegocina.wkraj.pl
Zobacz mapę https://goo.gl/maps/J8fCh